Okna

PROCES NANOSZENIA POWŁOK NA OKNA DREWNIANE METODĄ NATRYSKU

Trwałość okien drewnianych zależy nie tylko od jakości materiałów do otrzymania powłoki malarskiej, ale też od takich kryteriów jak:

1 Konstrukcja okna
2 Jakość drewna
3 Nanoszenie powłoki
4 Oszklenie, materiały uszczelniające, profile uszczelniające
5 Montaż
6 Konserwacja i renowacja

Ad.1
Zaokrąglenie wszystkich krawędzi wynosi co najmniej 2 mm, ponieważ wszystkie lakiery wykazują tendencję do tworzenia cieńszej warstwy na krawędziach. Odpływy opadają pod kątem 15°, co ma istotny wpływ na odprowadzenie wody z powierzchni okien. Istotny wpływ na trwałość okien mają także inne parametry wymiarowe, które spełniają stosowane przez nas narzędzia do obróbki profili: frezy producent Frezwid, system EURO OKNA JV68.

Ad 2.
Do produkcji naszych okien stosujemy wyłącznie klejonkę w 1 gatunku, łączoną na mikrowczepy lub litą, z drewna świerkowego, sosnowego, merantii lub dębowego. W przypadku prawie wszystkich gatunków drewna drzew iglastych może dochodzić do przenikania żywicy. Problemy spowodowane wysoką zawartością żywicy mogą wystąpić szczególnie w przypadku sosny.

Ad 3.
OKNA DREWNIANE LAZUROWANE – widoczna struktura drewna

Impregnowanie: kąpiel przez zanurzenie środkiem wykazującym szczególnie wysokie działanie wyrównujące oraz chroniące drewno przed sinizną i grzybami uszkadzającymi drewno.

Warstwa pośrednia / uszczelnienie przekroju czołowego drewna: aby silniej zabezpieczyć spoiny typu V i przekroje czołowe drewna w oknach przed wchłanianiem wody po wyschnięciu środka gruntującego, wykonujemy kąpiel przez zanurzenie w Intermedio, co umożliwia uzyskanie okien z powłoką o szczególnie wysokiej jakości. W wyniku tej operacji znacznie podwyższa się stopień zabezpieczenia przed działaniem wody.

Kąpiel przez zanurzenie pozwala na równomierne naniesienie środków lakierniczych- w szczególności jest to ważne dla powierzchni falców futryn i skrzydeł oraz części futryny, które są zamurowane oraz części skrzydeł okiennych pod listwami podtrzymującymi szyby i samych listew podtrzymujących szyby. Zapobiega to wchłanianiu wilgoci przez elementy drewniane okna.

Nanoszenie warstwy nawierzchniowej: stosujemy grubowarstwowy lakier prześwitujący nanoszony przez natrysk, o grubości warstwy suchej co najmniej 80 mm. Grubość warstwy mierzona jest w trakcie nanoszeni przy pomocy grzebienia pomiarowego – 250 mm warstwy mokrej.

Ad 4.
W naszych oknach stosujemy szyby zespolone w asortymencie:

● termoizolacyjne:
● zwykłe
● niskoemisyjne ( twardopowłokowe, miękkopowłokowe)
● bezpieczne, antywłamaniowe
● przeciwsłoneczne (absorpcyjne, refleksyjne )
● ochronne budowlane, hartowane ( bezpieczne, antywłamaniowe, dźwiękochłonne, kuloodporne, ognioodporne )

● Do uszczelniania połączeń między listwami przyszybowymi a szkłem używamy wysokiej klasy silikon neutralny o barwie dostosowanej do koloru stolarki, o bardzo dobrej przyczepności do powłok akrylowych i długiej trwałości.

● Jako profilu uszczelniającego pomiędzy skrzydłem a ramą używamy uszczelki dostosowane do lakierów akrylowych, o dużej elastyczności oraz trwałości.

Ad 5.
Montaż : po ustawieniu futryny w murze przy pomocy klinów są one przykręcane przy pomocy specjalistycznych turbo-kotw oraz równomiernie pianowane wzdłuż całego obwodu. Należy zwrócić uwagę, aby minimalna głębokość wbudowania wynosiła 8 cm.
Ważne : w czasie otynkowania gotowych okien stosować do ochrony tylko taśmy klejące dostosowane do rodzaju powłoki. Zalecane jest także użycie folii zabezpieczającej przed opryskaniem zaprawą cementowo-wapienną, która mogłaby nadżerać powierzchnię lakieru.

Prawidłowe wietrzenie : Architekta i firmę budowlaną, ewentualnie użytkownika mieszkania, należy poinformować o następujących związkach między wietrzeniem a wilgotnością drewna:
Okna są często montowane jeszcze przed nałożeniem tynku lub wykonaniem wylewki na podłodze. W wyniku schnięcia materiałów budowlanych powstaje duża ilość pary wodnej, która musi wydostać się na zewnątrz przez wielokrotne wietrzenie. O ile to nie następuje, to wilgoć jest wchłaniana przez warstwę lakieru, spoiny w murze i listwy utrzymujące szyby w futrynie lub skrzydle okna, uszkadza spoinę klejową, doprowadza do bardzo wysokiego poziomu wilgoci w drewnie i do nasycenia wilgocią warstwy lakieru. W wyniku tego może dojść do powstania pęcherzy i problemów z przyczepnością warstwy lakieru.

Ad 6.
Konserwacja i renowacja:

● Drewno jest surowcem żywym, oddychającym i rozszerzającym się. Drewno jest materiałem higroskopijnym, tzn. w stanie surowym wchłania wilgoć z powietrza i rozszerza się. Gdy powietrze jest suche, to oddaje wilgoć i kurczy się. W wyniku pokrycia lakierami zjawisko to jest silnie spowalniane i przez to zapobiega się pękaniu drewna i utracie wymiarów przez okno.

● Lakiery stosowane przez nas są odporne w doskonałym stopniu na działanie atmosfery i promieniowania ultrafioletowego. Pomimo tego te pokrywające okna materiały muszą być regularnie konserwowane, podobnie jak lakier naszego samochodu. Do tego celu polecamy zestaw do pielęgnacji, który należy stosować ze wszystkich stron dwa razy w roku.

Okna drewniane należy regularnie sprawdzać, czy nie pojawiły się mechaniczne uszkodzenie powłoki, np. spowodowane gradem. Jeżeli widoczne jest łuszczenie lub szarzenie, ponieważ np. nie była ona regularnie pielęgnowana przy pomocy zestawu pielęgnującego, to konieczne jest ponowne pomalowanie.

GWARANCJA >>

Kontakt

+48 604237116
+48 602701131
Dowiedz się więcej